RECENZJA | „Śpij spokojnie” Rachel Abbott

spij-spokojnie-b-iext46663134

Rachel Abbott  – jej wszystkie powieści zdobyły pierwsze miejsce w księgarni Amazon. Na liście najlepiej sprzedających się autorów plasuje się obok takich nazwisk jak Lee Child, Stieg Larsson, Gillian Flynn, James Patterson i Jo Nesbo. Przez „Guardian” została okrzyknięta sensacją rynku wydawniczego. „Observer” nazwał ją jednym z najgorętszych nazwisk branży.*

Olivia Brookes zgłasza na policję zaginięcie dzieci i męża. Dwa lata później Tom Douglas ponownie zajmuje się sprawą, gdyż znika Olivia. Najdziwniejsze jest to, że nigdzie ma jej zdjęć. Ktoś ją porwał? A może sama uciekła? Na te oraz inne pytania policjantom trudno jest znaleźć pytania. Znalezienie krwi trochę zmienia spojrzenie na sprawę.

Autorkę pokochałem za szybką i trzymającą w napięciu akcję oraz psychologię postaci. Jednak w tej książce niezbyt to widać – dopiero końcówka wgniotła mnie w fotel i zaparła dech w piersi. Jedynie profil psychologiczny bohaterów został dobrze zrobiony, chociaż lepiej wyszło jej to w Zabij mnie znów. Jak zwykle mamy do czynienia z lekkim i prostym językiem. Opisy są dość szczegółowe, dzięki czemu łatwo można wyobrazić sobie miejsce rozgrywającej się akcji. Pani Abbot bardzo postarała się, aby uczynić powieść jak najbardziej prawdziwą. Niejeden autor mógłby uczyć się od niej robienia researchu. Wpadła ona na świetny pomysł, którego wykonanie jest bardzo dobre.

Lektura tego dzieła to okazja do lepszego poznania Becky, koleżanki głównego inspektora. Zaglądamy w jej ciekawą przeszłość oraz początki przyjaźni z Tomem.

Oprócz dominującego wątku kryminalnego znalazło się miejsce na obyczajowy dotyczący życia miłosnego (i nie tylko) Douglasa.

Mamy kilku narratorów, dzięki czemu spoglądamy na sprawę z kilku różnych punktów widzenia, co daje całość – raz wypowiada się Tom, innym razem Robert (zapewne zastanawiacie się kim on jest, jednak ja wam tego nie zdradzę) i Liv.

Problematyką powieści jest obsesyjna miłość do człowieka i pokazanie jej skutków oraz wpływ ukochanej osoby na drugą.

Bardzo zaskoczyło mnie zakończenie. Po prostu siedziałem z otwartymi ustami i myślałem: Co tu się wydarzyło?!  Nie spodziewałem się TAKIEGO obrotu spraw i rozwiązania akcji.

Spodobała mi się ta książka, ale uważam, że jest ona najgorsza spośród tych, które miałem okazję przeczytać. Zabrakło mi trzymania w napięciu przez cały czas. Oczywiście nie zmienia to faktu, że nadal uważam ją za jedną z najlepszych pisarek thrillerów na świecie.Zniecierpliwiony czekam na to, aż ukaże się kolejna powieść. Śpij spokojnie polecam miłośnikom gatunku.

Za przekazanie egzemplarza do recenzji dziękuję Wydawnictwu FILIA.

Tytuł: Śpij spokojnie
Tytuł oryginału: Slepp Tight
Autor: Rachel Abbott
Wydawnictwo: FILIA
Cykl: Tom Douglas (tom III)
Seria: Mroczna strona
Przełożyła: Anna Rogulska
Korekta: MELES-DESIGN
Wydanie: I
Oprawa: miękka
Liczba stron: 422
Data wydania: 02.02.2017
ISBN: 978-83-8075-193-4


* Źródło – książka.

Reklamy

10 thoughts on “RECENZJA | „Śpij spokojnie” Rachel Abbott

  1. Dlatego prawie zawsze daję szansę książkom, nawet jeśli śmiertelnie mnie nudzą – liczę, ze zakończenie będzie dobre. Różnie w sumie jednak z tym bywa 😀
    Słyszałam o „Zabij mnie znów”, więc może skuszę się kiedyś na twórczość tej autorki.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s