RECENZJA | „Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ-Południe” Robert M. Wegner

opowiesci-z-meekhanskiego-pogranicza-polnoc-poludnie-b-iext36057755

Robert M. Wegner – mieszka z rodziną i pracuje na Śląsku. Okrzyknięty wschodzącą gwiazdą polskiej fantasy. Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ-Południe i Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Wschód-Zachód otrzymały liczne wyróżnienia i nagrody.*

Sięgnąłem po ten utwór, ponieważ miał on bardzo dobre oceny na LC. Ponadto lubię fantastykę, ale ostatnio rzadko po nią sięgam, więc pomyślałem, że warto byłoby przeczytać coś dobrego. Niestety, mój wybór nie należał do udanych.

Książka dzieli się na dwie części: północ i południe. Łatwo można więc wywnioskować, gdzie będzie rozgrywała się akcja powieści. Pierwsza część o wiele bardziej mi się spodobała, ponieważ zżyłem się z jej bohaterami.

Autor chce być bardzo dokładny. Jest to z jednej strony plus, bo szczegółowe opisy pomagają nam wyobrazić sobie tamten świat, ale czasem miałem wrażenie, iż czytam podręcznik do historii, w którym każde wydarzenie jest opatrzone datą i  właśnie dokładnie opisane. Czasem mnie to nużyło, a nieraz zaciekawiło.

Ciężko było mi się wgryźć w to dzieło. Język na początku był lekki i bardzo szybko czytało mi się tę powieść, ale później był bardziej toporny i nudny, co doprowadziło do tego, że końcówkę czytałem z przymusu. Opisy są plastyczne i, jak wcześniej wspomniałem, bardzo szczegółowe. Wadą Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ-Południe jest to, iż mamy dużą ilość bohaterów, w których łatwo jest się pogubić. Ponadto niektórzy z nich mają dziwne imiona, które trudno mi było wymówić i zapamiętać. Podobnie było z nazwami miast.

Sierp może wyobrażać sobie, że to on ścina zboże, a młotek, że wbija gwóźdź. Lecz jeden i drugi jest tylko narzędziem.

Utwór ten jest dość brutalny, dlatego lepiej, aby sięgnęły po niego osoby mające co najmniej szesnaście lat. Niektóre sceny i wydarzenia doprowadziły mnie prawie że do wymiotów. Ciężko jest wzbudzić we mnie obrzydzenie, ale temu autorowi się udało, co niewątpliwie jest plusem tej książki.

Humor w tej książce często nam towarzyszy, niemniej autor potrafi również stworzyć ponury i poważny nastrój. Polityka i walki w tej książce odgrywają pierwszorzędną rolę.

Jest to udana książka, ale ja spodziewałem się, że wgniecie ona mnie w fotel. Niestety tak się nie stało. Jeśli chcecie przeczytać nie najgorsze dzieło z gatunku fantasy, sięgnijcie po to. Jedno jest pewne: po kolejne części na pewno nie sięgnę.

Za przekazanie egzemplarza do recenzji dziękuję Wydawnictwu Powergraph.

Tytuł: Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ – Południe
Autor: Robert M. Wegner
Wydawnictwo: Powergraph
Cykl: Opowieści z meekhańskiego pogranicza (tom I)
Korekta: Maria Aleksandrow
Projekt graficzny i okładka: Rafał Kosik
Wydanie: II
Oprawa: twarda
Liczba stron: 569
Data wydania: 07.03.2012
ISBN: 978-83-61187-44-8


*Źródło – Lubimy Czytać.

Reklamy

One thought on “RECENZJA | „Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ-Południe” Robert M. Wegner

  1. Co prawda jeszcze nie skończyłam lektury, ale myślę, że mogę coś powiedzieć. Opisy w książkach to zawsze temat rodzący konflikty. Jedni lubią drobiazgowo opisane światy, innych to nuży. Akurat w tym przypadku czuję się nieco rozdarta, ponieważ, jak sam zauważyłeś, są dość plastyczne, nurtują mnie i przykuwają do wykreowanego świata. Z drugiej strony nie zawsze mam odpowiedni nastrój na coś takiego i wówczas muszę odkładać książkę, bo czytanie kolejnych fragmentów kilka razy mija się z celem (uciekam myślami od tekstu).
    Poruszyłeś kwestię imion… Nie do końca rozumiem, jaki jest cel kreowania tak wymyślnych nazw własnych w fantastyce (bo przecież zdarza się to w różnych publikacjach). Oczywiście rozumiem chęć wykreowania czegoś nowego, ale zastanawiam się czy jest jakaś konkretna przyczyna, aż takiego komplikowania?
    Ogólnie bardzo mi się podoba. Jest to kawałek całkiem niezłej fantastyki, jak dla mnie.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s