RECENZJA | „Saga Ognia i Wody. Mroczny przypływ” Jennifer Donnelly

9788379837250

Jennifer Donnelly to uznana autorka literatury zarówno dla dorosłych, jak i młodzieży. Spośród książek dla dorosłego czytelnika jej największym osiągnięciem jest bestsellerowa trylogia, na którą składają się tytuły: The Tea Rose, The Winter Rose oraz The Wild Rose. Jej pierwsza książka dedykowana dla młodzieży zdobyła najwyższe uznanie, czego rezultatem są nagrody „Los Angeles Times”, Carnegie Medal w Wielkiej Brytanii oraz wyróżnienie w plebiscycie Michael L. Printz. Druga książka dla młodzieży pod tytułem Revolution została uznana za najlepszą książkę 2010 roku przez „Kirkus Reviews” oraz „School Library Journal”, a wersja audiobooku otrzymała w 2011 roku wyróżnienie stowarzyszenia American Library Association. Autorka mieszka w Hudson Valley w stanie Nowy Jork*

Serafina jest przywódczynią Czarnych Płetw, czyli grupy bojowników, którzy chcą pokonać jej wuja oraz jego jeźdźców śmierci. Sera cały czas rekrutuje nowe syreny do swojego „oddziału”, zaś Vallerio z żoną chcą objąć władzę nad podwodnym światem. Ling jest w kutrze jadącym do obozu pracy, Becca  odkrywa wstydliwą tajemnicę Astrid, a Ava chce dostać się do domu. Mają coraz mniej czasu, aby odnaleźć 4 pozostałe talizmany. Mahdi nie za bardzo potrafi udawać zakochanego w Lucii Volnero, przez co jego sytuacja staje się o wiele trudniejsza. Czy syrenom uda się pokonać potwora?

Jest to gorsza część od poprzednich, ponieważ nie dzieje się w niej tak wiele rzeczy.  Język jest tak samo lekki, bohaterowie tak samo dobrze wykreowani, tajemnice, intrygi…

Niektórzy bohaterowie ewoluowali. Przykładem jest Serafina, która z drobnej, dobrej, słabej syreny zmieniła się w mężną, waleczną, odważną, dobrą, ale czasem pokazującą powera osobę.

Jennifer Donnelly w prosty sposób przekazuje uczucia i emocje postaci. Nie trzeba jakoś wytężać umysłu, by zobaczyć, kto w kim się kocha, nie ma podtekstów. Ta prostota jest przede wszystkim dlatego, iż to utwór dla osób plasujących się w przedziale wiekowym 12-15.

Saga Ognia i Wody. Mroczny przypływ jak wiele powieści młodzieżowych przekazuje przeróżne wartości. Począwszy od tolerancji, przez odwagę na lojalności i wierze w marzenia skończywszy.

Autorka w tej części daje nam możliwość poznania pozostałych postaci. Serafina nie pojawia się bardzo często (dzięki bogu!), ale nie znaczy to, że nie jest ona ważna. Mamy możliwość lepszego poznania pozostałych syren, szczególnie Astrid, która według mnie została wyprowadzona na pierwszy plan, co jest dobrym zabiegiem, bo to jedna z ciekawszych, tajemniczych i intrygujących bohaterek tej serii.

Jennifer Donnelly pokazuje, że tak naprawdę da się zrobić ciekawe książki z syrenami, mitologią itp. Nie jest to temat jakoś często pokazywany, nudny… Umiejętnie wywołuje emocje w czytelniku, któremu ciężko jest oderwać się od czytania.

Podsumowując tę nieco chaotyczną recenzję: utwór ten przede wszystkim polecam dzieciom i młodzieży w wieku 12-15.

Za przekazanie egzemplarza do recenzji dziękuję Wydawnictwu Zielona Sowa.

Tytuł: Saga Ognia i Wody. Mroczny przypływ
Tytuł oryginału: Waterfire Saga. Dark Tide
Autor: Jennifer Donnelly
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Cykl: Saga Ognia i Wody (III tom)
Korekta: Marzena Kwietniewska-Talarczyk
Przekład: Patryk Dobrowolski
Wydanie: I
Oprawa: miękka (ze skrzydełkami)
Liczba stron: 415
Data wydania: 5.04.2016
ISBN: 978-83-7983-725-0


* Źródło – skrzydło książki.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s