RECENZJA | „Time Riders. Wrota Rzymu” Alex Scarrow

time-riders-tom-5-wrota-rzymu-b-iext24960031

Alex Scarrow zaczynał jako grafik, po czym zdecydował, że zostanie projektantem gier komputerowych. W końcu dojrzał i został pisarzem. Napisał wiele popularnych thrillerów oraz kilka scenariuszy, ale to pisanie dla młodzieży pozwala mu do woli cieszyć się pomysłami i koncepcjami, którymi bawił się podczas tworzenia gier. Mieszka w Norwich z synem Jakubem, żoną Frances i dwoma bardzo grubymi szczurami.*

Naukowcy z 2070 roku chcą przenieść 300 Amerykanów do roku 54 n.e. Coś im nie wyszło, bo część z nich zginęła, a pozostali przenieśli się do trzydziestego siódmego roku naszej ery. Liam cofa się w przeszłość, by zorientować się w sytuacji. Ktoś wysłał na nich ludzi, którzy mieli ich dopaść. Jeźdźcy w Czasie zostają uwięzieni w Rzymie. Kaligula, cesarz, który panował w tamtych czasach zdobywa wiedzę, która pomoże jemu pokonać wszystkich. Czy Jeźdźcy w Czasie wrócą do 2001 roku i wszystko naprawią?

Głównymi postaciami są te same postacie, które spotykamy w poprzednich tomach, więc nie będę ich opisywał, bo to byłoby bez sensu (zerknijcie do recenzji wcześniejszych tomów).

Utwór ten pokazuje wizję przyszłości, która ma może się zrealizować. Chodzi tu o przeludnienie świata i próbę znalezienia sposobu, który mógłby to jakoś naprawić.

Książka ta bardzo mi się podobała. Akcja momentami trzyma mocno w napięciu, od początku dużo się dzieje, są momenty tajemnicze, a autor nie raz mnie zaskakiwał. Jest to najlepsza część, bo we wcześniejszych pojawiał się pewien schemat, mianowicie pojawiał się problem, Jeźdźcy w Czasie jechali do miejsca, w którym doszło do zmiany historii, ratowali świat. W tym tomie zostało to trochę zmienione, bo pojawiły się nowe postacie, które namieszały (i to mocno), dzięki czemu jest jeszcze ciekawiej. Bardzo spodobał mi się pomysł na osadzenie akcji w starożytnym Cesarstwie Rzymskim. Autor opisał starożytny Rzym, ludzi i ich pewien zwyczaj, co w pewnym sensie pozwoliło mi przenieść się do tamtych czasów.

Tak jak czwarta część, ta również uczy czytelnika.

Jedyną wadą książki jest to, że znalazłem kilka literówek, aczkolwiek nie za bardzo rzucają się one w oczy i nie utrudniają czytania. Wspominam o tym, by nikogo nie zaskoczyło to, że są literówki (rozumiem, że korektorzy nie mają łatwej pracy, a popełniać błędy to rzecz ludzka, dlatego korekta książki nie wpływa na moją ocenę utworu).

Podsumowując tę krótką recenzję (nie chcę napisać więcej, bo boję się, że zacznę spoilerować) szczerze polecam Wam ten utwór oraz całą serię. Zniecierpliwiony czekam, aż sięgnę po szósty tom.

Za przekazanie książki do recenzji dziękuję Wydawnictwu Zielona Sowa.

Tytuł: Time Riders. Wrota Rzymu
Tytuł oryginału: Time Riders. Gates of Rome
Autor: Alex Scarrow
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Cykl: Time Riders (tom V)
Tłumaczenie: Karol Sijka
Korekta: Joanna Łapińska, Magdalena Wosiek
Projekt okładki: James Fraser
Ilustracja: Richard Jones
Wydanie: I
Oprawa: miękka
Data wydania: 30.05.2014
Liczba stron: 449
ISBN: 978-83-7895-923-6


* Źródło – książka.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s