RECENZJA | „Bal w Operze” reż. Lech Raczak, Daria Anfelli

11425085_863126287074745_2710480258533505809_n

Byłem dziś w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim na sztuce Bal w Operze. Jest to adaptacja poematu Juliana Tuwima.

Akcja rozgrywa się wewnątrz Opery, na ulicach miasta i okolic.

Przedstawienie wyraża zdanie Juliana Tuwima na temat tego, co działo się w 1936 roku. Krytykuje on zachowanie osób bardzo bogatych, którzy w tym poważnym i pełnym wojen okresie bawią się, nie martwiąc się tym, że wielu ludzi ginie.

Język jest wulgarny, prosty i dosadny z elementami czarnego humoru. Występują monologi i dialogi.

Z jednej strony aktorzy wczuwali się w postacie, które odgrywali, zaś z drugiej grali z dystansem, czyli pokazywali postać i pozostawiali miejsce na ironię. Aktorzy poprzez swoją mimikę, gesty i postawę pokazywali różne emocje, m.in. strach, radość i gniew, nastroje  (zadowolenie) oraz uczucia. Odtwórcy roli modulowali swój głos, dzięki czemu oddziaływali na osobę oglądającą przedstawienie, przekazywali emocje.

Scenografia odnosi się do tematu spektaklu, współgra z nim. Nie przyćmiewa, jest tłem, uzupełnieniem. Była ona minimalistyczna. Krótko mówiąc: wzbudziła ona moje zainteresowanie.

Niektóre kostiumy zostały dobrze dobrane, tj. były podobne do tych z 1936 roku, zaś pozostałe były zbyt współczesne.

Muzyka to był istny majstersztyk. Świetnie dobrana, wyważona, przenikająca duszę odbiorcy, współgrająca z aktorami, przyjemna. Angażowała ona widza w przedstawienie, dostarczała emocji. Jestem pod ogromnym wrażeniem!

Bal w Operze nie jest łatwy do zrozumienia. Najlepiej jest obejrzeć spektakl po przeczytaniu poematu bądź zapoznaniu się z sytuacją, jaka panowała w latach 40. XX wieku.

Całość wywarła na mnie ogromne wrażenie. Idąc na spektakl nie wiedziałem, czego się spodziewać. Najbardziej spodobała mi się gra aktorska, która była bardzo rzeczywista oraz muzyka będąca majstersztykiem.

Podsumowując: polecam wszystkim udać się na to przedstawienie!

Zakończenie przedstawienia jest iście apokaliptyczne.

dsc_6337_0

Tytuł: Bal w Operze

Reżyseria: Lech Raczak, Daria Anfelli

Obsada: Michał Anioł, Bartosz Bandura, Beata Chorążykiewicz, Joanna Ginda, Bogumiła Jędrzejczyk, Przemysław Kapsa, Anna Łaniewska, Jan Mierzyński,  Edyta Milczarek, Karolina Miłkowska-Prorok, Artur Nełkowski, Kamila Pietrzak-Polakiewicz, Bożena Pomykała-Kukorowska, Marta Karmowska, Krzysztof Tuchalski, Cezary Żołyński

Muzyka: Paweł Paluch

Scenografia: Piotr Tetlak

Kostiumy: Natalia Kołodziej

Zespół muzyczny: Marek Zalewski, Marcin Stachowiak, Mariusz Nowaczyński, Lech Serpina, Paweł Czyrka, Mariusz Lipiński, Ireneusz Budny

Data premiery: 22.04.2016

Miejsce wystawienia sztuki: Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim

Zdjęcia pochodzą ze strony Teatru im. J. Osterwy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s