RECENZJA | „Saga Ognia i Wody. Gniewna Fala” Jennifer Donnelly

 

8450ef55f0825f358ce9f3c6a6419acc_1

Jennifer Donnelly to uznana autorka literatury zarówno dla dorosłych jak i młodzieży. Spośród książek dla dorosłego czytelnika jej największym osiągnięciem jest bestsellerowa trylogia, na którą składają się tytuły: „The Tea Rose”, „The Winter Rose” oraz „The Wild Rose”. Jej pierwsza książka dedykowana młodzieży zdobyła najwyższe uznanie, czego rezultatem są nagrody „Los Angeles Times”, Carnegie Medal w Wielkiej Brytanii oraz wyróżnienie w plebiscycie Michael L. Printz. Druga książka dla młodzieży pod tytułem „Revolution” została uznana za najlepszą książkę 2010 roku przez Kirkus Reviews oraz School Library Journal, a wersja w audiobooku otrzymała w 2011 roku wyróżnienie stowarzyszenia American Library Association. Autorka mieszka w Hudson Valley w stanie Nowy Jork.*

Baba Vraja wzywa do siebie Serafinę, Neelę, Ling, Avę, Beccę i Astrid. Mówi im kim one są i jakie jest ich zadanie. Muszą odnaleźć talizmany, dzięki którym będą mogły pokonać bestię. Serafina podejrzewa, gdzie może znajdować się jeden z amuletów. Neela ostrzega rodziców, lecz oni nie wierzą jej. Zamykają ją w pokoju. Ona ucieka i znajduje talizman. Jest jeden problem – mają go żyletopyskie smoki. Nie wszyscy są tacy, za jakich się podają.

Akcja utworu dzieje się w wielu wymyślonych miejscach (m.in. w Matali i Kandinie), czas nie jest znany. Pojawia się wątek miłosny, który został pokazany nie do końca realnie (osoby, które się kochają mówią czasem do siebie bardzo poetycko, przyrzekają miłość na śmierć i życie itp.). Dzieło to jest przeznaczone dla dzieci i młodzieży do lat 14, więc można to jakoś wytłumaczyć. Głównymi postaciami są: Serafina i Neela. Obie, pod wpływem wydarzeń, przechodzą przemianę – stają się odważniejsze i mniej myślą o sobie. Potrafią pięknie śpiewać, znają się na magii.

Minusem tego utworu jest na pewno to, że każdy rodzaj stworzeń ma swój własny język (uwierzcie mi, że można się później w tym pogubić) i to, że nie wszystko zostało przetłumaczone, przez co musiałem się czasem domyślać, co bohaterowie mówią do siebie. Plusem natomiast są: duża liczba wydarzeń i emocje.

Mimo iż mam szesnaście (prawie siedemnaście) lat, utwór podobał mi się. Pomysł jest ciekawy, a wykonanie bardzo dobre. Książka została napisana lekkim językiem, czasem trzyma w napięciu, a czasem trochę przynudza. Jakość wydania jest super – korekta na wysokim poziomie, strony są minimalistyczne i estetyczne.

Pomysł na fabułę nie jest oryginalny, ponieważ syreny w książkach już się pojawiały, talizmany, które mają uratować ludzi również. Fabuła rozwija się w sposób spójny i logiczny. Bohaterowie są różni, zostali dobrze wykreowani. Ta główna historia (amulety) są główną osią fabularną, nie brakuje wątków pobocznych.

Końcówka utworu mnie zaskoczyła, nie mogę doczekać się kolejnego tomu.

Podsumowując: książkę polecam głównie dzieciom i młodzieży do lat 14.

Za przekazanie egzemplarza recenzenckiego dziękuję Wydawnictwu Zielona Sowa.

Tytuł: Saga Ognia i Wody. Gniewna Fala

Tytuł oryginału: Waterfire Saga. Rogue Wave

Autor: Jennifer Donnelly

Wydawnictwo: Zielona Sowa

Cykl: Saga Ognia i Wody (tom II)

Przekład: Patryk Dobrowolski

Korekta: Marzena Kwietniewska-Talarczyk

Wydanie: I

Oprawa: miękka (ze skrzydełkami)

Liczba stron: 347

Data wydania: 07.10.2015

ISBN: 978-83-7983-538-6


* Źródło – skrzydło książki

 

Reklamy

One thought on “RECENZJA | „Saga Ognia i Wody. Gniewna Fala” Jennifer Donnelly

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s