RECENZJA | „Pierwszy grób po prawej” Darynda Jones

pierwszy-grob-po-prawej-b-iext10355948

Może przydałoby mi się szkolenie z wrażliwości. Zapisałam się kiedyś na zajęcia z panowania nad gniewem, ale instruktor mnie wkurwiał.


Darynda Jones
– amerykańska pisarka, autorka bestsellerowej serii o przygodach Charley Davidson, prywatnej detektyw i kostuchy. Jak na pisarkę z powołania przystało, Darynda tworzy od zawsze. Niestety jej juwenilia, do których zalicza się napisana w licealnej stołówce powieść osadzona w postapokaliptycznym świecie, nie zachowały się dla potomności. Przełomem okazała się seria o Charley Davidson – za rękopis Pierwszego grobu po prawej, pierwszej części jej przygód, Darynda Jones otrzymała w 2009 roku nagrodę Golden Heart w kategorii najlepszy romans paranormalny. Jak dotąd ukazały się trzy części przygód ekscentrycznej kostuchy. Wszystkie książki znalazły się na listach bestsellerów New York Timesa oraz USA Today. Darynda Jones mieszka w Nowym Jorku z mężem i dwoma synami.

Po książkę sięgnąłem dlatego, że dużo dobrego o niej słyszałem. Ludzie polecali i zachwalali. Czy słusznie? Czy utwór wpasował się w mój gust i jest godny polecenia?

Spodziewałem się czegoś ciekawszego, bardziej krwawego i tajemniczego. Zawiodłem się na książce, bo oczekiwałem znacznie więcej. Nie wystarczy oryginalny pomysł, prosty i lekki język, by mnie zachwycić. Owszem, okładka jest przecudowna i przykuwa uwagę, ale nie kupuje się książek (przynajmniej ja tak mam) po to, by zachwycać się częścią graficzną. Nie zabraknie scen erotycznych. Gubiłem się też w imionach bohaterów. Nudziłem się czytając tę pozycję i z utęsknieniem wyczekiwałem końca. Dużym plusem jest humor, który towarzyszy przez całą książkę. Muszę powiedzieć, że jest to moje pierwsze spotkanie z literaturą urban fantasy. Pierwszy grób po prawej jest książką wielowątkową.

Charley Davidson widzi zmarłych. Ma bardzo odpowiedzialne zadanie, mianowicie musi przeprowadzić ich do drugiego świata.

Czasem jest tak, że ludzie zostali zamordowani albo popełnili samobójstwo czy zginęli w inny sposób niż śmierć naturalna.

Wtedy Charley dokonuje na wyroku na mordercach. Najdziwniejsze jest to, że we śnie prowadzi ona – jakkolwiek to zabrzmi – bogate życie erotyczne.

Bardzo zaangażowana próbuje wyjaśnić zagadkę śmierci trzech prawników oraz ustalić tożsamość pewnego tajemniczego mężczyzny.

Czyste sumienie to na ogół symptom kiepskiej pamięci.

Charley Davidson to główna bohaterka powieści. Jest pozytywną osobą, która dostarcza nam wiele humoru. Ma niezwykły dar… Otóż od dziecka widzi zmarłych i umie z nimi rozmawiać. Wygląda to tak, jakby gadała z powietrzem. Ma ona w sobie to coś, co przekonało mnie do niej. Gdyby autorka nie stworzyła tej bohaterki, utwór byłby o wiele gorszy.

Książkę ani nie polecam ani nie odradzam. Mnie się nie spodobała. Pierwszy grób po prawej poleca wiele osób, więc to może ze mną jest coś nie tak? Nie wiem. Kup książkę i przeczytaj, a następnie podziel się ze mną swoim zdaniem. Po kolejne tomy sięgnę, gdyż może bardziej mnie one zaciekawią.

Tytuł: Pierwszy grób po prawej
Tytuł oryginału: First Grave on the Right
Autor: Darynda Jones
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Seria: Charley Davidson (tom 1)
Tłumaczenie: Anna Pochłódka-Wątorek
Projekt okładki: Krzysztof Krawiec
Wydanie: I
Oprawa: miękka
Liczba stron: 369
Data wydania: 29.08.2012
ISBN: 978-83-61386-18-6


Reklamy

3 thoughts on “RECENZJA | „Pierwszy grób po prawej” Darynda Jones

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s